coopal
10 بهمن 1401 - 13:35

برنامه های کمیته فرهنگی وهنری ستاد دهه فجر در کردستان اعلام شد

سنندج- رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان، شاخص ترین برنامه های فرهنگی وهنری چهل وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در استان را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، امین مرادی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دشمنان عزت و سرافرازی این ملت در تلاشند تا با بهره گیری از پاره‌ای مشکلات اقتصادی به ایجاد فاصله در بین نظام و ملت بپردازند اما غافل از آن هستند که این انقلاب با ریشه مردمی که دارد و با پشت سر گذاشتن تمامی توطئه‌های کوچک و بزرگ باز هم با تکیه بر همان مردم تمامی نقشه‌های شوم آنان را خنثی می‌کند.

وی افزود: در جشن‌های امسال بنا بر توجه به کیفی بودن برنامه‌ها و بهره مندی از امکانات و توانمندی‌های ادارت و نهادهای مختلف در انجام مشترک برنامه هاست و بر همین اساس تلاش شده تا در ارائه برنامه‌ها ضمن توجه به افزایش شور و نشاط اجتماعی به استفاده بهینه از امکانات به صورت جدی توجه شود.

رئیس کمیته فرهنگی و هنری ستاد دهه فجر استان کردستان خاطر نشان کرد: شاخص ترین برنامه که با همکاری مشترک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری استان و همراهی صدا و سیما برنامه ریزی شده است، اکران همزمان چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر از ۱۷ تا ۲۳ بهمن ماه در دو سالن پردیس سینمایی بهمن سنندج است.

مرادی ادامه داد: نمایشگاه تجسمی فجر با عنوان «شیواز» شامل ۲۸ اثر از ۱۲ هنرمند استان کردستان در رشته‌های مختلف تجسمی است که از ۸ تا ۱۵ بهمن در گالری سروه پردیس سینمایی بهمن سنندج به نمایش درآمده است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان از توجه این نهاد فرهنگی به بحث توسعه زیر ساخت‌های استان اشاره کرد و گفت: افتتاح دوسالن سینمایی در سرای محله نایسر با استاندارهای روز سینمایی توسط حوزه هنری و افتتاح موزه حمام حاج صالح در سقز توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ایام دهه فجر از جمله این برنامه‌ها است.

وی به مسابقه‌های فرهنگی وهنری مختلف نیز اشاره کرد و گفت: مسابقه کتابخوانی توسط سازمان تبلیغات اسلامی، جایزه شهیده فاطمه اسدی در ۱۷ بهمن ماه در کامیاران، برگزاری دومین همایش منطقه‌ای «مرد میدان»، برگزاری اردوی عکاسی به منطقه اورامانات، اهدای کتاب به متولدین ۱۲ و ۲۲ بهمن ماه توسط اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی از دیگر برنامه‌های تدوین شده برای این ایام است.

مرادی افزود: با توجه به همزمانی ایام دهه مبارکه فجر با میلاد فرخنده حضرت امیر المومنین (ع) و ایام اعتکاف، محفل انس با قرآن در ۴۴ کانون فرهنگی وهنری شهر و روستای استان برگزار می‌شود.

وی اعلام کرد: برگزاری جشن «سه ربه رزی نیشتمان»، تجلیل و قدردانی از خانواده شهدا و ایثارگران، معرفی وتجلیل از هنرمندان و نویسندگان تأثیرگذار در عرصه هنر انقلاب در کنار جشن کتاب سال استان کردستان و جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور فجر توسط سازمان بسیج هنرمندان از دیگر برنامه‌هایی است که در این ایام برگزار می‌شود.

وی به برنامه‌های متناسب با دانش آموزان اشاره کرد و گفت: ۱۶ برنامه توسط اداره آموزش و پرورش در این ایام در نظر گرفته شده است.

مرادی افزود: برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری قرآنی و ورزشی در سطح منطقه، نمایشگاه مدرسه انقلاب با موضوع استکبار ستیزی با محوریت سازمان دانش آموزی، پویش فرهنگی «نکیه گاه امن» ویژه دانش آموزان متوسطه، برگزاری دومین جشنواره فرهنگی وهنری خط سرخ سردار ویژه فرهنگیان، مسابقه کتابخوانی کتاب «صعود ۴۰ ساله» ویژه فرهنگیان و کتاب «دکل» ویژه دانش آموزان، جشن سپاس تقدیر از دبیران و دانش آموزان برتر استان، جشن ستارگان استان ویژه دانش آموزان برتر المپیادهای علمی و نانو، جشن تلکیف دانش آموزان در سطح استان و برگزاری اردوی راهیان پیشرفت با اعزام هزار و ۵۰۰ دانش آموز متوسطه دوم به مناطق مختلف استان از جمله این برنامه هاست.

وی اظهار داشت: تولید برنامه‌های متنوع رادیویی و تلویزیونی از جمله ۱۰ نمایش رادیویی، موسیقی و ویژه برنامه‌های هنری و فرهنگی از طریق صدا و سیمای مرکز کردستان برای کردستانی‌ها در نظر گرفته شده است.

رئیس کمیته هنری و فرهنگی ستاد دهه فجر از آذین بندی و نور افشانی فضای شهرهای استان توسط شهرداری‌ها اشاره کرد و گفت: برگزاری مسابقه ورزشی در نواحی منفصل شهری و حاشیه شهرها، برگزاری سومین جشنواره موسیقی خانقایی به صورت غیر رقابتی، افتتاح مجتمع فرهنگی وهنری شهرداری سنندج در خیابان شهدا توسط شهرداری سنندج در کنار دیدار با ورزشکاران و مسئولان مردم نهاد با عنوان «جهاد تبیین» توسط ورزش وجوانان و رایگان نمودن بازدید مردم از موزه‌های استان در این ایام توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از دیگر برنامه‌هایی است که در این ایام انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: تلاش می‌شود تا در کنار برگزاری این رویدادهای فرهنگی و هنری خدمات صورت گرفته نظام در استان کردستان در بخش‌های مختلف در راستای افزایش آگاهی عموم جامعه بیان شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1007396